Bayilik Veren Firmalar

Bayilik diğer yaygın olarak kullanılan İngilizce ismi ile Franchising (Frençayzing), tüm dünyadan sonra Türkiye’de de yeni yatırım sektörü haline geldi. Türkiye’de bayilik almak ve bu şekilde çalışma sürdürmek çok uzun bir geçmişe sahip değildir. Bu sebeple her ne kadar popüler olsa da yanlış girişim ile büyük başarısızlıklara sebep olabilen bu iş konusunda daha bilgili olarak atılım yapmak gereklidir. Çünkü günümüzde bu iş dalına atılan insanların birçoğunun önemli bilgilerden habersiz olması sebebi ile büyük pişmanlıklar yaşadığı görülmüştür.

Bayilik rehberi yazımızın amacı, bu sektöre atılmadan bayi olmak istiyorum düşüncesine sahip olduğunuz ilk an itibari ile dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda dikkat edilmesi gereken bir takım bilgileri sunabilmektir. Öncelikle bayilik talebinde bulunacağınız firmanın o günkü konumunu, bayilik kuracağınız yerin ihtiyaçlarını ve sizin o konu hakkındaki yeterliliğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Temel olarak belirlediğimiz bu kriterleri madde madde açıklamalı olarak ele alalım.

Sermayesiz Bayilik Veren Firmalar için TIKLAYINIZ

Bölgesel İhtiyaç Analizi

Faaliyet göstermek istediğiniz bölgenin ihtiyaçlarını, bu ihtiyaçlara hizmet eden alternatif firmaları yani rakiplerinizi ve ihtiyaçların kaçta kaçının sağlanabildiğini analiz etmeniz gerekir. Örneğin aynı caddede 8 tane dönerci varsa, bu dönerciler kendi dükkanlarını döndürmekte zorlanıyorsa böyle bir durumda sizlerin bir dönerci firmasından bayilik almanız büyük bir risk ve hatta bir nevi kaçınılmaz iflas bayrağını dikmeniz demektir. Mümkünse faaliyet sürdürmek istediğiniz bölgede hiç bulunmayan ama bulunması durumunda birçok insanın ihtiyaç sebebiyle sizleri tercih edebileceği bir alana yönelmenizi tavsiye ederiz.

Firmanın O An ki Durumu

Piyasada firmaların aşağı yukarı hangi konumda oldukları bilinir. Her firmasının son 6 aylık maddi durumu internetten analiz edilebilir. Girişimde bulunacağınız firma çok büyük ve çok köklü bir firma olsa dahi o anki durumunu araştırmanız gerekir. Bugüne kadar çok iyi kazanç sergileyen bir firmanın yavaş yavaş çöküş yaşamayacağı anlamına gelmez. Bayilik veren firmanın, siz müşterilerinize satış yaparken gereksinim duyacağınız alt yapıyı ve lojistik kolaylığı sizlere sağlayabiliyor olmalıdır. Eğer aklınızda olan firmanın bu kriterleri sağladığınıza eminseniz bayilik şartları hakkında görüşmeye başlayabilirsiniz. Aksi halde finansal yeterliliğini ve geçmişini incelemeden dahil olacağınız bir sözleşme ile birçok zor durum ile karşılaşmanız söz konusu olabilir.

Ürün Tedariği, Hizmet ve Lojistik Alt Yapısı

Bayiliğini almayı düşündüğünüz firmanın size aksaklık yaşatmadan ürün tedariğini sağlayabiliyor olması gerekir. Lojistik bakımdan gelişmiş ve hizmet konusunda memnuniyeti sunabilen bir firma sizlerin ürünlerinizde tedarikli çalışmanızı sağlar. Aksi halde her zaman bir takım eksiklikler ortaya çıkarak müşterilerinizin azalmasına sebep olursunuz. Teknolojik bakımdan kendini geliştirmiş ve alanında profesyonelleşmiş bir firma ile mağduriyet riskinizi azaltabilirsiniz.

Bayilik Sözleşmesine Dikkat

Bayilik sözleşmesini imzalamadan önce kendinize yeterli zamanı ayırın. Tüm maddeleri detaylı olarak okuyun. Emin olamadığınız veya aklınıza takılan bir madde söz konusu ise bu alanda yetkin kişilerden yardım alın. Hukuk alanında profesyonel bir insanın bakış açısı ile bizlerin bakış açısı tamamen farklı olacaktır. Bazen kelime aralarında öyle anlamlar gizleniyor ki bizlerin fark etmesi mümkün değilken bir avukat o maddelerin nerelere gidebileceğini fark ederek bizleri uyarabiliyor. Gerekirse hizmet bedelini gözden çıkartın ve alanında uzman aynı zamanda da tecrübeli ve güvendiğiniz birinden fikir alın. Sonradan yaşanan pişmanlık ve maddi kayıplar çok daha büyük olabilir. Yolun başında gerekli tedbiri almak en iyisidir.

Tüm yetki, hak ve sorumlulukların bayilik sözleşmesi maddelerinde yer aldığına emin olun. Eğer eksik gördüğünüz bir husus var ise maddelere eklettirin. Sizler ne kadar bayilik veren firmaya muhtaçsanız, bayilik veren firmada sizlere o kadar muhtaçtır. Asla doğru bildiğinizi ifade etmekten kaçınmayın. ‘Bana bayilik vermezse bir de boş ver bunu da söylemeyeyim’ şeklindeki bir düşünce sadece kendinize zarar verir. Bu düşünceyi kafanızdan atmak en iyisidir. Ortada bir ticaret vardır ve sizinle birlikte kazanç sağlayacak bir firma da üzerine düşen sorumlulukları en az sizin kadar yerine getirebiliyor olmalıdır.

Bayilik Fikirleri

Sayısal Oyunlar Bayiliği

Sayısal oyunları sunan firmalar her zaman sürekli olarak artış göstermektedir. Bu artışlar ilerlediği için bilet satışları artmaktadır. Bu artışları hemen, hemen belirli illerde bulunmaktadır. On sekiz ilimizde mevcuttur ve 23 şube müdürlüğü bulunmaktadır.

Ziraat, şeker bankası, INGBANK, Deniz bankası ve PTT taraflarından yapılmaktadır. Bunları spor dairesi vasıtasıyla ile yapmaktadırlar. Sayısal oyunları destekleyen şirket ve kurucuları birçok alanda bayilik vermektedir. Bu bayiliği sizde açarak kendi işinizi oluşturabilirsiniz. Bayi olarak belirli komisyon kazanmaya başlayabilirsiniz. Bayi olmanın şartları gerekli şekilde sıralanmaktadır. Öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir ve on sekiz yaşını doldurmuş olmanız en önemli şartlar arasında yer almaktadır. Dolandırıcılık, hırsızlık, ihtilas, kaçakçılık gibi işlerde alakası olmayan ve sabıka kaybı olmayan kişilerden oluşması gerekmektedir. Herhangi bir akıl sağlığı konusunda hastalığı bulunmaması gerekir. Bu özelliklerde kriterlerce önceden bayi açmış olabilirsiniz ve tekrar bayilik alabilirsiniz. Fakat normal olarak bir ceza aldıysanız sorun yaşamış olabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken kurallara uymanızdır. Mali şartlar ise teminat olarak 100 ABD doları (değişiklik gösterebilir), başvuru formu, başvuru formunu kim doldurduysa nüfus cüzdanı fotokopisi, vergi levhası, iş yeri çalışma ruhsatı fotokopisi ve imza sirkülasyonu olarak değişmektedir. Bunların güncellenmesi durumunda sizlerin takip etmesi gereklidir ve tümüne dikkat edebilirsiniz. Milli piyango idaresince sizlere verilen başvuru formunu doldurmanız ve ulaştırmanız gerektirmektedir. Sayısal oyunlar bayiliğini almak istiyorsanız başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Çiğköfte Bayiliği

Çiğköfte bayiliği veren birçok firma bulunmaktadır bu firmalar yaklaşık aynı şartlarla bayilik verirler. Bunlar sırayla lokasyon, fizibilite, sözleşme, dekorasyon, eğitim ve son olarak açılış. Çiğköfte bayiliği genel olarak cazip fiyatlarla alınabilen bayiliklerden birisi. En önemli özelliği ise size fazla bir iş düşmemesi. Şirket yapılması gereken dekorasyon vb. işleri uzman kişilere yaptırmaktadır.

Çiğ Köfte Bayiliği veren firmalar ve detaylar için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir