Bireysel Emeklilik Hesaplama

Kim istemez ki emekliliğini doyasıya yaşamak. Herkes emekliliğinde keyfine göre gezip tozmak, her istediğini yapmak, rahat bir yaşam sürmek ister. Ancak normal şartlarda çalışılan işten kazanılacak emekli maaşı bir ailenin ancak asgari geçim şartlarını karşılayabilmektedir. Bu nedenle devlet desteğinin de oluşmasıyla artık ülkemizde bireysel emeklilik sistemi uygulanmaya başlanmıştır.

Bireysel emeklilik sistemi, insanların emeklilik yıllarını da rahat bir şekilde, hayat standartlarını düşürmeden yaşayabilmeleri için devletin de desteklediği bir yatırım ve biriktirme fonudur. Bu fon sayesinde kenara koyacağınız ufak birikimler sayesinde, rahat bir emeklilik geçirme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Bireysel Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

Bireysel emeklilik hesaplama ile siz de geleceğinizi şimdiden şekillendirebilirsiniz. Yapacağınız hesaplamada aylık olarak ne kadar birikim yapmak istediğinizi, cinsiyetinizi, sisteme girme yaşınızı ve emekli olacağınız yaşı girmeniz gerekmektedir. Yaptığınız katkıların %25’ine kadar da devlet katkısını hak edebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde ne kadar uzun süre kalırsanız birikiminiz de o kadar artacaktır. Birikiminizi ister emekli olmadan önce toplu olarak alabilir, isterseniz de aylık olarak maaş şeklinde düzenli olarak alabilirsiniz. Bu tamamen sizin plan ve programlamanıza bağlı olarak değişecek bir şeydir.

Bireysel Emeklilik Zorunlu mudur?

Son zamanlarda sıkça gündemde olan bireysel emeklilik zorunlu mu sorusunun cevabını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Hükümetin gerçekleştirdiği yasa çalışmasıyla 45 yaş altı çalışanların sisteme girmeleri zorunlu hale getirilmiştir. Ancak 2 ay süre sonunda sistemden çıkmak istemeleri halinde, kesintiler geri iade edilerek, ayrılmalarına olanak sağlanmıştır.

Memurlar da Ocak ayından itibaren zorunlu olarak sisteme dahil edilecekleri için maaşlarından kesinti yapılacaktır. Bu nedenle memurlar ocak ayı zammından ne yazık ki faydalanamayacaklar, zamları bireysel emeklilik hesaplarına aktarılacaktır.

Bireysel Emeklilik ile ilgili tüm gelişmeler ve haberlere 2018 yılında da sizler için yayınlamaya devam edeceğiz. Bireysel Emeklilik Sistemi gelişmeleri için sitemizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir