Devlet Memuru Olmanın Yolları

Nasıl Devlet Memuru Olunur

Merhaba değerli okurlarımız bu günkü yazımızda sizlere devlet memuru olmanın yolları konusunda bilgiler verecegiz. Devlet memuru olmanın ilk şartı KPSS’dir. KPSS de yüksek puan almak, tercih sıralamasında çok önem arz etmektedir. Tercih sıralaması yapılırken kamu kurumu belirlemiş oldugu puanın üzerinde puan almış adaylarda bu kuruma başvurduğu için KPSS den yüksek puan almak ilk hedef olmalıdır.

Tercihler alınan puan sıralamasına göre yüksekten düşüge doğru sıralanarak yerleştirme işlemleri yapılmaktadır. KPSS den en düşük 60 puan almak gerekir. Yani taban puan 60’tır, 60 puanın altında puan alan adaylar tercih yapma hakkını elde edemezler.

Dolayısı ile 60 puan ve üzerindeki puan alan adaylar tercih yapma hakkında sahiptirler. Türkiye’de KPSS sınavları iki yılda bir yapılmaktadır, Yani burada alınan puan adayın iki yıl boyunca tercih yapma hakkını elde etmesini sağlar.

Yani birinci ilk sınava girip 80 puan alan aday bir sonraki yıl Kurum tarafından Memur alım talebi bulunulduğunda ÖSYM ye tercihte bulunabilir. Yani sınava girmeden tercihte bulunabilir. ve yerleştirmesi sağlanmış olabilir.

Sınavsız memur alan devlet kurumları

Kamu kurum ve kuruluşlarına yerleşebilmek için KPSS şartı aranıyor. Har kurum farklı KPSS puanı ile memur atamalarını gerçekleştiriyor. Çoğu kamu kurumu KPSS puanından başka kendi bünyesinde de sınav düzenliyor. Her kurum ilana çıktığında sınav tarihini ve şartlarını açıklıyor. Adayların bu sınavlarda başarılı olmaları gerekiyor. Sınav maratonu bununla da bitmiyor. Çoğu kamu kurumu yazılı aşamada başarılı olan adayları sözlü mülakata tabi tutuyor.

Bütün bu sınavlar kamu kurumunda memur olabilmek için yapılıyor. Peki sınavsız memur alan devlet kurumları yok mu? Elbette var. Ancak onlara girebilmek hiç de kolay değil.

İşte sınavsız atama yoluyla devlet memuru alan devlet kurumları

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği sınavsız atamayla memur alan kurumların başında geliyor.

Başbakanlık Başmüşavirliği de sınavsız atamayla memur alabiliyor.

-Milli istihbarat teşkilatı da özerk yapısı gereği sınavsız memur ataması yapabiliyor.

-Milli güvenlik Kurulu da istisnai durumlarda memur atamalarını sınavsız yapabilen kurumlar arasında.

-Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı da uygun gördüğü durumlarda sınavsız memur alabiliyor.

-Sınavsız memur alımı yapabilen bir diğer kurum da “Devlet Sanatçılığı” olarak adlandırılan ünvan. Bu unvana layık görülen kişilerin, Devlet sanatçılığı atamaları Başbakan’ın önerisi Cumhurbaşkanı’nın onayı ile sınavsız olarak yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir