En Çok Kazandıran Meslekler

Orta öğretimden hemen sonra meslek seçimi yapmak zorunda kalan ve eğitimini ona göre planlayan gençlerin, meslekler hakkında kapsamlı bilgi edinmesi önemlidir. Çünkü her mesleğin eğitimi, çalışma şartları, maaşı, iş ortamı farklılık gösterir. Geçmiş yıllardaki en gözde meslekler tıp, hukuk veya mühendisliklerden oluşurken, günümüzde bilgisayarın yoğun olarak hayatımıza girmesi ile yeni ve gözde meslekler keşfedilmiştir. Çalışma ortamının uygun olması, kariyer yapma şansı doğması ve aylık kazancın yüksek olması, bu mesleklere olan ilgiyi her geçen gün artırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, en çok kazandıran meslekler sıralaması şöyle düzenlenmiştir;

Satış ve Finans Üst Düzey Yöneticileri

Ülkemizde 20 000 TL ile en yüksek maaşı alan çalışanlar, satış ve finans üst düzey yöneticileridir. Oldukça birikimli yetişen bu kesim, üniversitelerin İktisat, İşletme, Satış ve Pazarlama bölümlerinden mezun olur. Günümüzde yüksek lisans ve mastır yapmış elemanlar, önceliklidir. Fakat işe ilk başlandığı anda bol kazanç mümkün değildir. Alt kademelerden başlanması, başarılı çalışmalar neticesinde kariyer yapılması gereken iş koludur.

Muhasebe Müdürleri

Köklü şirketlerin muhasebesine bakan muhasebe müdürleri, aşağı yukarı aylık 17 000 lirayı bulan maaşlar ile görev yapar. Yine İşletme, İktisat gibi A gurubu kadroların yer aldığı üniversiteleri bitirmek, yüksek lisans ve mastır yapmak avantaj sağlar. Ayrıca iyi bir iş deneyimi gereklidir.

Bölge Satış Müdürleri

Özel şirketlerin bölge satış müdürleri, 12 000 TL ile üçüncü sırada yer alır. Bu işi yapabilmek için, şirket faaliyetine göre bir üniversite eğitimi aranır. Fakat bölge satış müdürlerinin, deneyimli olması ve insan ilişkilerinin kuvvetli olması aranan şartlar arasındadır.

Bütçe ve Planlama Yöneticisi

Ülkemizde faaliyet gösteren köklü şirketlerin bütçe ve planlama müdürleri, 12 000 TL ile yüksek gelir sağlayan kesimdir. Muhasebe dersi veren okullarda alınan eğitim, bu meslek için ilk şarttır. Fakat yine uzun bir iş deneyimi ve başarı aranır.

Marka Müdürü

Son yıllarda Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren firmalar için, marka müdürlerinin önemi büyüktür. Faaliyet alanına göre değişen üniversite eğitimi gerekir. Fakat piyasayı yakından takip eden, yenilikçi çalışanlar tercih edilir. Marka müdürlerinin aylık kazancı 10 000 ile 12 000 TL arasında değişir.

Mühendislik Müdürü

Mühendislik fakültelerinde eğitim almak ve iyi bir kariyer yapmak gerekir. Aylık kazancı ise 3 000-6 000 TL arasında değişiklik gösterir. Bu işten çok yüksek gelir elde etmek için, piyasada isim yapmış bir firmada görev yapmak gerekir. Ayrıca deneyimli elemanlar tercih edilmektedir.

Webmaster

Bilgisayar eğitimi veren üniversiteleri bitiren personelin, rahatlıkla yapabileceği bir iş koludur. Aylık kazancı 3 000-4 000 TL olarak düşünülebilir. İnsan ilişkileri gelişmiş ve deneyimli elemanların yapabileceği işler arasındadır. Ülkemizde her geçen gün ilgi gören meslekler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir