Evde Reçel Yapıp Satmak

Son zamanlarda birçok insan evden yapabilecek işleri başlıca veya ekstra gelir kaynağı olarak görmeye başladı. Reçel yapıp satmak da evde iş imkanlarından sadece biri. Bu iş için neye ihtiyacınız olduğuyla ilgili bilmeniz gerekenleri detaylıca anlatmaya çalıştık.

Biz küçükken reçeller çok popülerdi. Son zamanlarda, ev yapımı reçeller eski popülerliğini yeniden kazanmaya başladı. Mantıklı olarak birileri de reçel satmayı evden yapılabilecek iyi bir iş fikri olarak düşünebilir. Ancak kendinizi kandırmayın. Bu iş sizin düşündüğünüzden daha karmaşık olabilir.

Sorumluluklar

Konserve gıda işinde çalışanlara sıklıkla dava açılır. Bu davaların bir kısmı tamamen aptalcayken bir kısmı da meşru gıda zehirlenmeleriyle ilgilidir. Bütün bunlar çok yorucu olduğundan, dava açılmasını engellemek için elinizden gelenin en iyisini yapmanız çok önemlidir.

Konserve gıda işinde hata yapmanıza sebep olabilecek pek çok risk vardır ve gerçekten birilerine size dava açmaları için iyi sebepler verebilirsiniz. Bu nedenle piyasada adı geçen fason firmalarla çalışmak en iyisidir. Eğer bütün işlerinizi fason firma hallederse, sizin gıdalara dokunmanıza gerek kalmayacaktır. Bu riskleri azaltacaktır fakat yine de ne yaptığınıza dikkat etmeniz gerekir. Size karşı açılan bir hukuk davası olmadan da işletmeniz bir anda batabilir.

Gıda Düzenlemeleri ve Etiketleme

Bu iki konu göründüğünden daha karmaşıktır. Gıda düzenlemeleri ile ilgili bilmeniz gereken birçok konu vardır ve bunları anlamak kolay değildir. Bu nedenle, bu konularla ilgili size yardımcı olabilecek bir profesyoneli işe almanız gerekir. Gıda işine başlayacağınızı bildirmeniz gereken ve ruhsat almanız gereken birden fazla resmi kurum olabilir.

Sıra etiketlemeye geldiğinde durum biraz daha iyidir. Bir profesyoneli işe almak sizin için daha doğru olacaktır. Ancak, eğer siz bu işi kendi başınıza yapmaya karar verdiyseniz işte bilmeniz gerekenler:

Etiketleme ürününüzle ilgili bütün etiketleri ve diğer bütün yazılı, basılı veya grafiksel belgeleri kapsar. Eğer ürününüz alerji yapan maddeler içeriyorsa bunu açıkça belirtmeniz gerekir. T.C. Gıda ve Tarımcılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün Türk Gıda Kodeksi Tebliğlerinin içinden etiketleme kısmına bakarak konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eğer yukarıda yazanların hepsini okuduktan sonra hala reçel yaparak para kazanmak istiyorsanız, işte dikkat etmeniz gereken diğer konular

İyi Bir Ürününüz Olsun

Şu bir gerçek ki kendi reçellerinizi beğeniyorsunuz. Eğer beğenmeseydiniz onları satmayı düşünmezdiniz değil mi? Ancak bu ille de insanların ürünlerinizi alacağı anlamına gelmiyor. Bu işe ciddi ciddi başlamadan önce bu durumu tekrardan gözden geçirmelisiniz.

Arkadaşlarınızı sürekli davet edip ve denemeleri için onlara ev yapımı reçellerimi sunun. Ayrıca yakın arkadaşlarınıza ve komşularınıza reçellerinizi hediye olarak verin. Ürünlerinizle ilgili gerçek fikirlerini söylemesi için güvendiğiniz birilerinden yardım isteyin. Eğer gerçekten ürününüzü beğenirlerse yolunuza devam edin.

Evde Reçel Yaparak Para Kazanın

Sonuçta bu işi ekstra para kazanmak için yapıyorsunuz. Bu da demek oluyor ki nasıl para kazanacağınızı da bilmelisiniz. Bir işi nasıl yöneteceğinize dair ipuçlarını bilmeden o işe başlayamazsınız. Bir profesyoneli işe alın!

Satışın kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak size maliyetlerinizi belirlemede yardımcı olacak birine ihtiyacınız olacaktır. Başlangıçta biraz para yatırmanız ve ürününüz için iyi bir fiyatlandırma yapmanız gerekebilir. Bunları yapabilmek için reçel yapımının bütün maliyetlerini de hesaba katmalısınız.

Reklam Yapın

Reklam herhangi bir şeyi satmanın en önemli kısmıdır. Dünyadaki en iyi ürüne sahip olabilirsiniz fakat insanlar bunu bilemezse tek bir reçel bile satamazsınız. Bu nedenle reklama önem verin.

Örneğin, ilgili resmi kurumların reçellerinizi marketlerde veya kermeslerde satmanıza izin verip vermediğini öğrenin. Yerel gazetelere veya internete reklam verin. Kartvizitler veya broşürler bastırın. Bunların bir kısmını ailenize ve arkadaşlarınıza dağıtın ki onlar da başkalarına versinler. Haberler duyulana kadar biraz zamana ihtiyacınız olacak.

Sonuç olarak evden reçel yapıp satmak oldukça ustalık isteyen bir iştir. Ancak, eğer inatçıysanız bu işi gerçekleştirebileceğinize eminiz. Bu ipuçlarını okuyun ve saldırın!

Evde Reçel Yapıp Satmak” için bir yorum

  • 22 Şubat 2016 tarihinde, saat 23:34
    Permalink

    Istanbul avrupa yakasındayim. Bu iş için bana ulaşabilirsiniz

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir