Gemi Adamı Maaşları

Gemi adamı genellikle yük veya yolcu gemilerinde çalışan kişilere söylenmektedir. Gemi adamı olabilmek için gerekli koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Gemi adamları son zamanlarda yeni düzenlemeler ile çok iyi bir maaş almaktadır. Sizde gemi adamı olmak istiyorsanız gemi adamı alımı yapan firmalara gemi adamı iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Her bir gemi adamının görevi gereği sahip olduğu özelliklere yeterlilik denmektedir. Yük gemisi veya yolcu gemisinin belirtilen özelliklerde denizcilik kurallarına göre personelle donatılması zorunludur. Bu sayede sizde iyi bir iş sahibi olma imkânına sahip olabilirsiniz. Gemi adamı maaşları çalışılan geminin büyüklüğü, çalışılan firma ve yapılan işlere bağlı olarak 2500 ile 7000 dolar arasında değişmektedir.

Gemi adamı, bir yük gemisi ya da yolcu gemisinde görev yapan yardımcı zabit, tayfa stajyer veya yardımcı hizmetlerde çalışan insanlara denmektedir. Her bir gemi adamının görevi gereği sahip olduğu özelliklere ise yeterlilik adı verilir. Yük gemisi ya da yolcu gemisinin belirtilen bu özelliklerde denizcilik kurallarına göre personelle donatılması mecburidir.

Gemi Adamı Olabilmek İçin Gerekli Şartlar

Gemi adamı olabilmek için her meslekte olduğu gibi bu meslekte de gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Yük veya yolcu gemilerinde çalışacak olan personelin güvenlik açısından gerekli olan önemli eğitimleri alması gerekmektedir. İnternette bulunan sitelerden gemi adamı iş ilanları için dikkatli bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Son yapılan düzenlemeler ile gemi adamı maaşları da düzen içerisine girmiştir. Oldukça iyi bir maaş alan gemi adamlarının görevi çok kolaydır. Gemi adamı olabilmek için gemi donanımları ile ilgili gerekli eğitim ve bilgilerin alınması oldukça önemlidir.

İlk kez gemi adamı olmak için başvuran adaylardan periyodik muayenesini zamanında yaptırmayan gemi adamlarının ve sıralı üç periyodik muayenesini yaptırarak periyodik muayene sınırını tamamlamış olan gemi adamlarının genel muayene aşamasına geçebilmeleri için yetkilendirilmiş sağlık kuruluşuna şahsen başvurmaları gerekmektedir. Gemi adamlarının, yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarında gerekli olan yönerge hükümlerine göre teşekkül eden sağlık kurulu kontrolünden geçirilmesi gerekir. Orada verilecek olan gemi adamı olur sağlık raporu gereğince düzenlenen yetkili merkezden ‘Gemi Adamları Sağlık Yoklama Belgesi’ almaları mecburidir. Eğer ki adayların bulunduğu kamu sağlık kuruluşlarında ‘gemi adamı olur’ sağlık raporları düzenlenmesi için yeterli derecede tıbbi cihaz ve donanıma sahip değiller ise gerekli görülen tıbbi muayene ve tetkikler bu donanıma sahip olan bir başka sağlık kuruluşunda yapılmalıdır.

Gemi Adamı İş İlanları

Birçok sektörde olduğu gemi yük veya yolcu taşıma sektörlerinde de işçi alımı yapılmaktadır. İşsiz olanlar için iyi bir fırsat olan bu işi yaparak sizde gelir elde edebilirsiniz. Yük veya yolcu gemileri için gerekli olan gemi adamı iş başvuruları internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde yapılmaktadır. Gemi adamı maaşları da oldukça iyi olduğundan dolayı iş arayan kişiler için iyi bir fırsattır. Gemi adamı olabilmek için gerekli olan şartları bulunduruyorsanız sizde bu iş için başvuruda bulunabilirsiniz.

Gemi Adamı Olmak İçin Gereken Belgeler

  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah belgesi
  • Diploma sureti (2002 yılından sonra olanlar için ilköğretim mezunu olmalı)
  • 20 adet fotoğraf (beyaz fonlu)
  • Sabıka Kaydı
  • Askerlik ilişiksiz yazısı ya da terhis belgesi fotokopisi
  • Hastane raporu (gemi adamı olur sağlık raporu)
  • Dosya, zarf ve dilekçe kurs yerinden temin edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir