İnstagram ile Para Kazanma Yolları

Fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram 2012 yılında Facebook tarafından satın alındı. 30 milyon aylık kullanıcısı varke satın alınan platform, bugün ayda 284 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Günde 70 milyon fotoğraf ve videonun paylaştığı Instagram, geçtiğimiz 9 ayda 200 milyon aylık kullanıcıya ulaştı. Popüler sosyal ağın bu çılgın büyümesi kullanıcılar için yeni iş kapısı oldu.

Önceleri sadece fotoğraf paylaşımı yapılan ağda, artık 7 saniyelik videoların yayınlandığı Vine uygulaması devreye girdi. Böyle olunca da işlevselliğini artırarak 15 saniyelik videolar eklenmeye başladı. Video özelliği sayesinde platform online olarak para kazanmak isteyenlerin gözdesi oldu. Bugün Instagram çok geni,ş kesimlere hitap eden bir pazar haline geldi. Instagram üzerinden e-ticaret yapanların sayısı katlandı. Profesyonel firmalar ve popüler markalar Instagram  üzerinden ürün satmak ve hizmet sunmak yoluyla büyük cirolar elde etti. Ancak Instagram bireysel olarak ürünlerini sergileyenlere de iş kapısı haline geldi. El emeği ile ürün hazırlayanlar da, yöresel gıdalar satanlar da reklamını yapmayı ve ürünlerinin pazarlamasını yaparak gelir elde etmeye başladılar.

Peki Instagram ile para nasıl kazanılır?

Instagram’da para kazanmak için öncelikle dikkat çeken bir isim, marka ile hesap açmak gerekiyor. Instagram paylaşımlarınızı Twitter, Facebook ve Tumblr’da paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını ve tıklanmasını sağlamak hedefleniyor. İnstagram’da paylaşımlarınızın görüntülenmesi için linklerinizin dikkat çekici, görsellerin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

Linklerin kısa ve akılda kalıcı olmasına da özen göstermelidir.  Çünkü görsel ve videoları mobil telefonunuza elle girmek zorundasınız.

Takipçi sayısını arttırın

Instagram’da ürün pazarlamak ve ürünlerin daha fazla kişilere ulaşması için takipçi sayısının çok olması gerekiyor. Takipçi sayısı fazla olan hesaplar, kullanıcıların güvenini kazanıyor. Bunun için birçok kişi takipçi satın alarak listesini genişletiyor. Ancak İnstagram’daki sayfanızda yer alan görüntü ve videoların takipçi listenizle uyumlu olmalıdır.

Dikkat çekici görseller veya videolar yükleyerek takipçilerin ilgisini çekin. Örneğin el işi ürünler satacaksanız profesyonel fotoğraflarını, dergi satacaksanız kapağının fotoğrafını paylaşın.

Daha fazla takipçi kazanmak için üyelik davetine kişisel bir mesaj ekleyin. Üye olacakların dikkatini çekmek için kısa bir karşılama videosu paylaşın.

Instagram’da ürün satmak

Öncelikle hangi kategoride ürün satışı yapmayı düşünüyorsanız, hedef kitlenizi ona göre oluşturun. Örneğin el işi ürünlerinizi pazarlayacaksanız kadınlardan oluşan bir takipçi listesi oluşturun. Kozmetik, kıyafet, takı ve sağlık ürünleri satışı yapmak için de kadın takipçilere daha çok ihtiyacınız olabilir. İnstagram üzerinden ürün tanıtımını yapmanın birkaç yolu bulunuyor.

Öncelikle ürünün görsellerini ve videolarını kullanarak tanıtım yapın. ancak ürünün tamamen göstermeyin. Takipçilerde merak uyandırdıktan sonra ürünü tamamını gösterin. Takipçilerin dikkatini çekmek ve daha fazla kişiye ulaşmak için özel ürün hashtagleri ( # ) yani ürün etiketleri ekleyin.

15 saniyelik reklamlarla ürünü tanıtın. Ürününüzün özelliklerini vurgulayan görseller sunun.

Hizmet sunarak para kazanmak

Günümüzde organizasyon hizmetleri, doğum koçluğu, web tasarımı gibi tüm hizmetleri sunanlar da Instagram’dan daha fazla kişiye ulaşıyor. İnstagram hizmetlerinizi tanıtmanız için potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlar.

Müşterilerin güvenin kazanmak için ürünlerinizin yer aldığı portfolyonuzu yayınlayın. Ürünlerinizi satın alarak memnun kalmış bir müşterilerin görüşleri diğerlerine ulaşmanızı hızlandıracaktır.

Mutlaka hedef kitlenizi takip edin. Büyük markaları takip ederek, en güncel ürünleri, sunumu, paketlemeleriyle ilgili görüşlerinizi aktarın.

Hizmetlerinizin reklamını yapın.

Özel bir hastag kullanarak takipçilerinizi fotoğrafnıza yorum yapmalarını isteyin.. Bunu bir yarışmaya dönüştürün. Örneğin şimdi yılbaşı hediyeleri ilgi çekiyor. Bu görseli beğenenler arasından 3 kişiye yılbaşı hediyesi olarak göndereceğinizi söyleyin. Kazanan kişileri ve onların takipçilerini de böylelikle kazanabilirsiniz.

Böylelikle kazanamayanlar da sizi takip etmeye devam edecektir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir