İşsizler İçin Sağlık Sigortası

İşsizlik Sağlık Sigortası için çalıştığı işyerinden çıkarılarak mağdur duruma düşürülen bireylerin mağduriyetlerinin ortadan kalkabilmesi adına devletin bu anlamda attığı adımlar önemli noktalara ulaşmıştır. Çok eski dönemlerde böylesi uygulamaların bulunmadığı dönemlerde özellikle bir aileden sorumlu olan aile fertlerinin zamanla psikolojik bunalıma girmekle kalmayıp kötü durumlara düşebildiği görülmekteydi ancak günümüzde yaşanan gelişmeler ve yaratılan fırsatların işsizlik döneminin sancılı sürecini bir nebze olsun rahatlatarak kişinin daha yüksek yaşam standartları içerisinde yaşamını sürdürmesine imkan tanıdığı görülüyor. İşsiz kalınan dönemde sağlık giderlerinin karşılanabilmesi adına işsizler için sağlık sigortası ismi verilen bir sigorta türü mevcut.  Bunun yanı sıra kişinin kendi ve aile ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına maaş bağlama işlemi de gerçekleştirilmekte.

İşsizler için çıkarılan yasalarla birlikte işsiz kalınan dönemde yaşanabilecek mağduriyetlerin minimum düzeylere ulaştırıldığı en azından ilk haline göre çok daha az mağduriyet yaşadığı biliniyor. Her geçen gün zorlaşan yaşam şartları içerisinde insanların geçimlerini işsiz kaldıkları dönemlerde sağlayabilmeleri oldukça zor.

Kimler İşsizlik Sigortası Kapsamında?

  • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının a bendi ile ikinci fıkrası kapsamında olanlara dayalı olarak belirli bir hizmet akdi ile çalışan sigortalılar.
  • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunun 20’nci maddesinde ifade edilen sandıklara tabi sigortalılar
  • Çalışma vizesi ile çalışan yabancı kişiler

İşsizlik sigortası kapsamında ele alınmıştır. Sigortalı işsizlilere işsizlik ödeneğinin verilmesi, yeni bir iş bulma, meslek geliştirme, meslek edindirme, meslek yetiştirme eğitimi verilmesi, İŞKUR tarafından yapılan ödemeler gibi çeşitli hizmetlerden de yararlanma hakkı bulunmakta. İnsanların sağlık giderlerinin karşılanabilebilmesi er ülkede olduğu gibi ülkemizde de önemli. Bu anlamda oldukça güzel gelişmelerin yaşandığı ülkemiz her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir