Polis Olmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Polis Olmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim? Polislik mesleğine olan rağbetin giderek artması akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Son yıllarda ortaya çıkan polis açığını kapatmak için EGM’nin yaptığı polis alımları konusunda aranan  bazı şartlar hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Üniversitede Bölüm Olarak Hangi Bölümü Bitirmeliyiz?

POMEM yani 4 yıllık eğitim veren fakültelerin herhangi birisinden mezun olmanız durumunda bölüm farkı bulunmaksızın polis olma şansınız bulunmaktadır. Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak geçen POMEM okullarında 4 yıllık fakültelerin herhangi bir bölümünden mezun olma şartınız bulunmaktadır. Ancak bunun yanı sıra KPSS’den taban puan olarak almanız gereken puanın 60 olduğunu buradan açıklamak istiyoruz. Tabi bu puanın zaman içerisinde değişkenlik göstermesi olacağından dolayı sizlere güncel olarak şu an istenen puan türünü açıklıyoruz.

Liseden sonra polis olmak isteyen adayların ise bölüm olarak sözel, eşit ağırlık veya sayısal fark etmeksizin herhangi bir bölümden mezun olduktan sonra LYS puanından 260 aldıktan sonra başvuru yapma şansları bulunmaktadır. Bu yüzden PMYO okullarında eğitim görmeye hak kazanacak olan adayların bölüm fark etmeksizin 260 veya daha üstü puan alarak polislik mesleğine başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru işlemi gerçekleştikten sonra sözlü ve spor mülakatlarında başarılı olan adayların polislik mesleğine hazır hale gelmeleri için POMEM eğitim 4 ay, PMYO eğitimi ise 2 yıl olarak sürmektedir. Bu süre zarfında okullarda alınan eğitimleri başarılı bir şekilde bitiren adaylar polis olmaya hak kazanmış olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir