SGK Gelir Testi Sorgulama

Genel sağlık sigortası, sigortası ödenmeyen veya çalışmayan her kişiye yapılması mecburidir. Genel sağlık sigortası sistemine tabii olabilmek için gelir testinin mutlaka yaptırılması gerekir. Peki, kimler gelir testi yaptırılabilir? Genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyen çalışmayanlar, SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı’na tabii olmayanlar, çalışmayanlar, 18 yaşını doldurmuş erkek çocukları bu testi yaptırması gerekir.

Gelir testi sonuçlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç ücret ödemeden ya da belli ücretler karşılığında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. 1 Ocak 2012 yılından itibaren genel sağlık sigortasının zorunluluğu ile gelir testi yaptırılması mecbur kılındı.

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye Ve Nasıl Yapılır?

SGK gelir testi sosyal güvenlik kurumunda yapılmaz. Gelir testini, gelir testi yaptıracak olan kişiler bağlı oldukları ilçe kaymakamlığına giderek yaptırırlar. Kaymakamlık tarafından kendilerine verilen formun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması ve taahhüt ve beyan edilmesi sonucunda bu formlar değerlendirilir. Bunun sonucunda SGK bu kişilerin ödeyecekleri primleri belirler. Bu primler sonrasında SGK kurumlarına ödenmektedir.

Kaymakamlığa başvurduktan sonra kaymakamlık tarafından size verilen her belgeyi mutlaka mahalle muhtarlarının onaylaması gerekir. Mahalle muhtarı tarafından onaylanan bu belgeler nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 tane vesikalık fotoğrafla kaymakamlığa teslim edilerek gelir testinin sonucu beklenir.

SGK Gelir Testi Emekliliği Etkiler Mi?

Sosyal güvenlik kurumu gelir testi sağlık hizmetlerinden yararlandığı zamanlar içerisinde parasını ödemektedirler. İsterlerse sağlık hizmetlerinden yararlanmaz isterlerse yararlanabilirler. Ancak kişiler her ay bu primleri ödemeleri kesinlikle mecburidir. Daha sonra bu sağlık gelir testine ödenen bu primler emeklilikte hiçbir fayda sağlamaz.

Gelir Testi Sonucu Nasıl Sorgulanır?

Sosyal güvenlik kurumu gelir testi sonucu e-devlet üzerinden sorgulanmaktadır. E-devlet şifresi ile aile ve sosyal politikalar bakanlığından gelir testi sonucu sorgulamaya tıklayarak gerekli yerlerin doldurulmasıyla yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir